Sunday January 20th 2019

Czym jest leasing pracowniczy?

 

Leasing pracowniczy to opcja, która zdobyła dużą popularność wśród pracodawców. W teorii jest to, mówiąc prostymi słowami, wypożyczenie na pewien czas pracowników, na stałe zatrudnionych w innej firmie. Aby faktycznie można taki zabieg nazwać leasingiem pracowniczym, należy spełnić kilka warunków.

Leasing pracowniczy – co, kiedy i gdzie

Pierwszym z nich jest konieczność zawarcia umowy między dwoma pracodawcami: tym, który stale zatrudnia pracownika oraz tym, który go wypożycza. Ustalają oni między sobą takie aspekty, jak czas trwania urlopu bezpłatnego w macierzystej firmie, jego stanowisko i charakter wykonywanej pracy. Koniecznie pracodawcy muszą uzgodnić też wynagrodzenie „wypożyczanego” pracownika. Aby taka umowa doszła do skutku, wyrazić zgodę na to musi właśnie ta osoba, która ma czasowo przejść do innego zakładu. Proponuje jej się bezpłatny urlop w pierwszej firmie w celu podjęcia pracy w innej.

Jeżeli dany pracownik na to przystanie, jego pensja oraz umowa z macierzystym pracodawcą zostają zawieszone na czas urlopu bezpłatnego. Podpisuje on natomiast nową umowę na czas określony z drugim pracodawcą. Mimo wszystko, według zasad leasing pracowniczego, taka osoba jest jednocześnie zatrudniona w oparciu o dwie umowy (jedna z nich jest, jak zostało wyżej wspomniane, zawieszona).

Related Tags:

More from category

Co warto wiedzieć o agencjach pracy tymczasowej?
Co warto wiedzieć o agencjach pracy tymczasowej?

Co roku według oficjalnych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej około 250 tysięcy osób znajduje [Read More]

Jak zatrudnia agencja rekrutacyjna
Jak zatrudnia agencja rekrutacyjna

Firmy poszukujące pracowników z wybranych branż zwykle nie tracą czasu na samodzielną organizację i realizację [Read More]

Pages

Interesting Sites

    Archives